All SCHLAGE Products
Buy Complete Door Hardware Set
?
Door hardware to Complete Your Set
Total
- Description
- Product Specs
- Technical Specs
- Document Center
Description
Schlage ALX80-J-LON Storeroom Cylindrical Lock, Field Selectable Vandlgard, Longitude Lever, Accepts Schlage Large Format FSIC, Less Core, 2-3/4 Inch Backset, 4-7/8 Inch Strike, Grade 2, Non-Handed
Schlage's ALX80J-LON storeroom cylindrical lock delivers commercial-grade security with expert-level flexibility. This Grade 2 lock features a Longitude lever design and accepts Schlage's Large Format FSIC cores, allowing you to customize security configurations to your specific access control needs. The non-handed construction simplifies installation across multiple door orientations, while the 2-3/4 inch backset and 4-7/8 inch strike accommodate standard commercial door preparations. Field-selectable Vandlgard functionality provides adjustable security levels for varying threat environments. Supplied less core, this lock integrates seamlessly into existing Schlage key systems and institutional security frameworks.ALX80 Single Cylinder Deadbolt Function, Storeroom lock
- Key cylinder outside; plain lever inside; deadlatch
- Outside lever always fixed
- Key can retract the latch
- Field selectable Vandlgard® feature
- Inside lever always free for immediate egress
Product Specs
| Manufacturer | Schlage |
| Grade | Grade 2 |
| Installation | Commercial |
| Origin | Mexico |
| Unit of Measure | Each |
| UL Listing Type | UL/cUL |
| ANSI Number | A156.2-2011 Series 4000, Grade 2 |
| Limited Warranty | 10 Years |
| Fire Rated | 3 Hours {A} |
| ADA Compliance | Yes |
Technical Specs
| Function | 80 Storeroom Lock |
| Function Family | Storeroom |
| ANSI Function |
F86 - Storeroom |
| Lever/Knob Design | LON Longitude Lever |
| Lever/Knob Design Family | Straight Return Lever |
| Rose/Escutcheon Design |
3-7/16" Rose Diameter |
| Rose/Escutcheon Dimensions | Rhodes |
| Cylinder Type |
Schlage FSIC Prep Less Core |
| Num Pins | 6 |
| Handing | Non-handed |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Std. Latch Number | 47267042 |
| Std. Latch Type | Deadlatch |
| Std. Latch Backset Dim | 2-3/4" |
| Latch Bore Diameter | 7/8 In. |
| Lock Face Size | 1-1/8 In. x 2-1/4 In. |
| Bolt Projection | 1/2 In. |
| Bore Hole Diameter | 2-1/8 In. |
| Std. Strike Number | 47267101 |
| Std. Strike Type | ANSI Strike |
| Std. Strike Height | 4-7/8" |
| Std. Strike Width | 1-1/4" |
| Screws | Combination |
| Product Type | Cylindrical Lock |
Document Center












